zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Autobusy elektryczne w dużych miastach – coraz więcej ich na ulicach

autobus elektryczny

Autobus autobusowi nierówny – to prawda. Większość Miejskich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych dysponuje różnorodnym taborem, zaczynając od autobusów, które nadawałaby się jedynie do skansenu, a kończąc na nowoczesnych, wykorzystujących dostępne nowinki technologiczne autobusach elektrycznych. Ta tendencja jest zdecydowanie rosnąca, ponieważ na ulicach dużych miast pojawia się coraz więcej takich autobusów.

Od prototypu do najnowszego modelu spełniającego najwyższe standardy

Nazywany inaczej elektrobusem autobus elektryczny to taki typ autobusu, który może być napędzany za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z akumulatorów oraz wytwarzanej i pobieranej z ogniw paliwowych.

Historia autobusów elektrycznych związana jest ze schyłkiem dziewiętnastego wieku, ponieważ wtedy właśnie pojawiły się pierwsze prototypy autobusów zasilanych za pomocą energii elektrycznej. Ówczesne autobusy funkcjonowały niejako na zasadzie współistnienia z pierwszymi tramwajami i autobusami wyposażonymi w silniki benzynowe. Kiedy w 1907 roku po raz pierwszy w Londynie pojawiły się na ulicach regularnie kursujące pierwsze autobusy elektryczne, nastąpił przełom w rozwoju i historii komunikacji miejskiej.

Spowodowały go między innymi, takie czynniki jak chociażby konieczność zwalczania i ograniczania emisji szkodzących środowisku wyziewów. Z drugiej strony decydujący wpływ na pojawianie się nowego taboru miała możliwość wykorzystania energii elektrycznej, która pochodziła z czystych źródeł. Postęp techniczny i rozwój nowych technologii zaowocował pojawieniem się szansy na wytwarzanie źródeł energii, dzięki którym autobusy elektryczne coraz częściej pojawiają się na ulicach wielkich miast. Chociaż są droższe od autobusów napędzanych za pomocą silników diesla, wypierają je coraz skuteczniej, ponieważ zastosowanie nowych rozwiązań technicznych spowodowało, iż są to autobusy o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i dlatego najczęściej są przeznaczane do przewozu pasażerów, szczególnie w centralnych punktach dużych miast.

Czym charakteryzują się autobusy elektryczne?

Innowacyjna technologia sprawiła, że autobusy elektryczne znacznie różnią się od autobusów wyposażonych w silniki spalinowe. W autobusach elektrycznych najnowszej generacji wprowadzono szereg rozwiązań technologicznych, które znacznie usprawniają ich użytkowanie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę źródła energii elektrycznej, to jest ona czerpana albo z baterii akumulatorów, albo z ogniw paliwowych.

Gdzie mogą być umieszczane silniki służące do napędzania autobusów elektrycznych najnowszej generacji? W wybranych modelach znajdują się one w piastach kół, a ich jednorazowe naładowanie wystarcza na przejechanie od trzystu do czterystu kilometrów. Istnieje jednak możliwość dodatkowego podładowania silników za pomocą hamulców odzyskowych.

Dotychczas w elektrycznych pojazdach trakcyjnych wykorzystywano hamulce odzyskowe, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych autobusach elektrycznych. Zastosowany system pozwala na wytworzenie dodatkowej energii elektrycznej, ponieważ pracę silników elektrycznych w czasie hamowania można porównać z działaniem prądnic. Jest to o tyle istotne, że wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów, co w dużym stopniu z jednej strony wpływa na zwiększenie sprawności pojazdu, z drugiej natomiast doskonale poprawia jego zasięg. Innym, stosowanym na postojach sposobem, mającym także na celu zwiększenie zasięgu, jest indukcyjne doładowywanie baterii akumulatorów. Wykorzystuje się też w tym celu pantograf.

Autobusy elektryczne bardzo różnią się od tradycyjnych autobusów napędzanych silnikami spalinowymi. Ich eksploatacja nie wiąże się z emisją spalin, są dużo cichsze od swoich poprzedników, a co więcej, nie odczuwa się w nich ani szarpania, ani wibracji.

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw komunikacyjnych zabiega o wymianę taboru?

Przedsiębiorstwa komunikacyjne doceniają zalety autobusów elektrycznych i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii są one najlepszymi pojazdami, których przeznaczeniem powinno być przede wszystkim przewożenie pasażerów.

Jeżeli założymy, że zasięg elektrobusów wynosi od trzystu do czterystu kilometrów, to wynika z tego niezbicie, że najlepiej sprawdzą się one w ruchu miejskim, ponieważ na postoju można podładować akumulatory. To prawda, hamulce odzyskowe pozwalają na wytworzenie dodatkowej energii, jednak w dalekiej trasie, kiedy autobus mknie, rzadko zdarzają się sytuacje, gdy musi hamować.

Zupełnie inaczej wygląda to w ruchu miejskim. W czasie jazdy od przystanku do przystanku autobusy elektryczne bardzo często hamują, zwiększając jednocześnie swoje możliwości. Są sprawne, ciche, nie emitują spalin, więc z powodzeniem mogą poruszać się nawet w centrum miast, ponieważ nie wyrządzają szkód środowisku. Mają jeszcze inną niekwestionowaną zaletę – są po prostu ładne, estetycznie wykonane, wygodne, zapewniają komfort jazdy, dzięki czemu pasażerowie chętnie z nich korzystają.

Autobusy elektryczne w dużych miastach – coraz więcej ich na ulicach
5 (100%) 1 vote

Tagi:

Story Page
CREATED