zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Czym jest i jak działa płatność BLIK?

płatności blik

Płatność za różne towary i usługi to jedna z tych transakcji, której dokonujemy każdego dnia. Trzeba przyznać, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się ona nie do poznania, tradycyjną gotówkę wyparły najpierw karty płatnicze, a teraz mobilne aplikacje. Współczesny konsument oczekuje najwyższego bezpieczeństwa, a także prostoty i szybkości realizacji oraz obsługi. Właśnie takie cechy wyróżniają nowoczesny BLIK, czyli system płatności mobilnych.

Innowacyjne i intuicyjne rozwiązania płatnicze

BLIK to ukłon w stronę użytkowników smartfonów, które całkowicie odmieniły nie tylko sferę telekomunikacyjną, ale także społecznościową i finansową. Wiele możliwości w jednym urządzeniu pozwoliło na stworzenie specjalistycznej aplikacji pozwalającej na dokonywanie płatności w bardzo rozbudowanej sieci sklepów i punktów usługowych. To tylko jedna z możliwości, jakie niesie ze sobą BLIK. Do pozostałych należy wypłacanie gotówki w bankomatach, a także dokonywanie płatności w sieci.

Warto zauważyć, że popularność BLIK ma bezpośrednie przełożenie na dynamikę rozwoju aplikacji. Znacząco poprawia się funkcjonalność samego systemu, jak i rozbudowuje się sieć akceptacji płatniczych tą metodą. To wszystko wskazuje na rychłe pożegnanie się z kartami płatniczymi, które z całą pewnością nie znikną z przestrzeni finansowej, ale podobnie jak gotówka, będą stanowiły mniejszość. Aplikacja mobilna BLIK pozwala na dokonywanie płatności w wielu różnych punktach, do których należą restauracje, kina, punkty rekreacji czy sklepy — głównie internetowe. Co istotne, w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej punktów, w których można wypłacić gotówkę przy pomocy aplikacji. Mowa tutaj głównie o tradycyjnych bankomatach. Absolutną nowością przyciągającą zainteresowanych użytkowników jest możliwość dokonywania przelewów wprost na wyznaczony telefon podłączony do aplikacji. Istotnym szczegółem jest nie tylko forma, ale i szybkość transakcji. Wysłane pieniądze natychmiast trafiają na wskazane konto — co jest rzadkością w tradycyjnych bankowych systemach płatniczych. Dodajmy, że BLIK jest aplikacją całkowicie bezpieczną i legalną.

Jak zacząć korzystanie z BLIK?

Pierwszym warunkiem pozwalającym na skorzystanie z aplikacji jest posiadanie konta w banku, który uczestniczy w systemie. Sieć banków podejmujących to nowoczesne wyzwanie stale wzrasta i wydaje się, że w niedługim czasie praktycznie wszystkie będą oferowały BLIK.

BLIK jest aplikacją, która jest zintegrowana z ogólnodostępnymi aplikacjami banków, tak więc nie wymaga on dodatkowej instalacji. To spore udogodnienie, które pozwala na natychmiastowe uruchomienie tej metody płatności.

Transakcja BLIK — czy to takie proste?

Istotą płatności mobilnych BLIK — które nota bene powstały na podstawie pionierskich płatności mobilnych IKO, dostępnych w PKO BP — jest łatwość i szybkość usługi. Znamienite jest to, że w tym przypadku smartfon działa tak samo, jak karta bankomatowa.

Żeby zapłacić za zakupy BLIKIEM lub dokonać przelewu na konto drugiej osoby musimy upewnić się, że dana osoba lub firma także korzysta z aplikacji. Kolejno, generujemy kod w aplikacji mobilnej banku i wpisujemy go do terminala danej instytucji np. sklepu. Istotną informacją jest fakt, że wygenerowane kody są ważne tylko przez 2 minuty. To znacznie podnosi bezpieczeństwo użytkowników aplikacji. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie dokonania płatności w aplikacji mobilnej banku — tej samej, w której został wygenerowany jednorazowy kod.

Podobnie wygląda wypłata pieniędzy z bankomatu. W tym przypadku nie trzeba posiadać karty płatniczej. Na ekranie bankomatu należy zaznaczyć opcję „wypłata bez karty/wypłata BLIK”, po czym przepisać wygenerowany kod (tak samo, jak wpisuje się tradycyjny pin do karty). Kolejno podaje się żądaną kwotę i zatwierdza się jej wypłatę.

Możliwości, których nie zna karta!

Nowoczesność BLIKa to nie tylko szybkie płatności i wypłaty z bankomatów, to także możliwość wykonywania przelewów bez znajomości numeru przeciwstawnego konta. Jak to możliwe?

W tej sferze BLIK wykorzystał czek. Wystarczy go utworzyć na swoim smarfonie dla osoby, której chcemy wysłać pieniądze bez znajomości numeru konta. Do czeku ustalamy hasło — dbamy o bezpieczeństwo przekazywanych pieniędzy — i udostępniamy je wraz z numerem czeku zainteresowanej osobie. Osoba, do której adresowany jest czek, może wypłacić gotówkę w bankomacie obsługującym aplikacje, bądź zapłacić czekiem za zakupy w punktach oznaczonych znakiem BLIK.

Aplikacja daje możliwość dokonywania błyskawicznych przelewów bez znajomości numerów kont. Z tej opcji mogą korzystać klienci: Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK, mBanku oraz PKO Banku Polskiego.

O tym musisz pamiętać!

  1. Musisz posiadać konto w banku oferującym płatności BLIK.
  2. BLIK będzie działał w smartfonach podłączonych do Internetu.
  3. Jeśli nie widzisz mobilnej aplikacji płatniczej, a Twój bank uczestniczy w programie, zaktualizuj dotychczas posiadaną aplikację banku.
  4. Autoryzacja bankowa jest procesem nieodwracalnym.

BLIK to nowoczesność w finansach i prostota podczas dokonywania różnego rodzaju transakcji.

 

Czym jest i jak działa płatność BLIK?
5 (100%) 1 vote

Tagi:

Story Page