zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Czym są inwestycje długoterminowe?

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego powiedzenia? Pieniądze są obecne w naszym życiu od zawsze, zaczynając od pierwszych samodzielnych, kolonijnych wyjazdów. Kto już wtedy nauczył się właściwego podejścia do posiadanych środków (niezależnie od tego, czy oddawał je na przechowanie wychowawczyni) i odpowiedniego dysponowania nimi lub co więcej, przywoził jakieś drobne oszczędności, ten w dorosłym życiu posiada pieniądze na inwestowanie.

Inwestycje oraz ich rodzaje w zależności od przyjętego kryterium podziału

Z uwagi na charakter inwestycje dzielą się na inwestycje finansowe oraz inwestycje niefinansowe. Do inwestycji finansowych są zaliczane między innymi akcje, udziały, przyznane kredyty, inne papiery wartościowe oraz inne aktywa finansowe.

Inwestycje niefinansowe to przede wszystkim nieruchomości, wartości niematerialne i prawne czy chociażby inne inwestycje.

Biorąc pod uwagę kryterium bilansu, inwestycje dzieli się na inwestycje długoterminowe i inwestycje krótkoterminowe. O ile termin zbycia inwestycji długoterminowych powinien nastąpić po upłynięciu dwunastu miesięcy, o tyle odsprzedania inwestycji krótkoterminowych można dokonać w ciągu jednego roku, czyli zanim minie dwanaście miesięcy.

Inwestycje długoterminowe

Aby nieruchomość mogła być traktowana jako inwestycja długoterminowa, musi być spełnione odpowiednie założenie. Chodzi mianowicie o to, że właściciel nieruchomości (na przykład kamienicy) wykorzystuje ją do uzyskiwania przychodów. Mogą one pochodzić z pobieranego za wynajem czynszu. Nieruchomość może być poza tym traktowana jako źródło potencjalnego zysku, gdy zostanie zbyta, kiedy wzrośnie jej wartość.

Do  inwestycji długoterminowych zalicza się także udzielone pożyczki. Są to przede wszystkim pożyczki przekazane na rzecz obcych instytucji bądź przedsiębiorstw.

Inne inwestycje długoterminowe – traktowane jako inwestycje niefinansowe – obejmują chociażby biżuterię, dzieła sztuki, eksponaty muzealne, sztabki złota lub okazy kolekcjonerskie.

 

Czym są inwestycje długoterminowe?
5 (100%) 3 votes

Tagi:

Story Page
CREATED