zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Drony w XXI wieku – od profesjonalnych po wersje miniaturowe dla dzieci

dron

Czym jest dron? Drony to inaczej statki powietrzne, które charakteryzują się kilkoma właściwościami. Z jednej strony nie potrzebują obecności pilota na pokładzie, z drugiej natomiast są albo sterowane za pomocą pilota, albo działają samodzielnie.

Drony dawniej i dziś

Wykorzystanie dronów związane było najpierw z celami wojskowymi, jednak z czasem stały się one powszechnie dostępne. Biorąc pod uwagę pierwotne zastosowanie dronów, służyły one głównie dowódcom armii, a ich zadanie polegało na rozpoznaniu terenu, liczby żołnierzy czy chociażby na prowadzeniu wszelkiego rodzaju obserwacji. Jeżeli drony posiadały na swoim pokładzie broń, można było dzięki nim atakować trudne do wykrycia i zdobycia cele.

Wykorzystywana do produkcji dronów innowacyjna technologia sprawia, że to, co do niedawna wydawałoby się nieosiągalne, staje się możliwe (na przykład łowienie ryb za pomocą drona, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu).

Postrzeganie dronów w kategoriach związanych z wojskiem w XXI wieku byłoby nieporozumieniem. Profesjonalne drony najnowszej generacji, dzięki wprowadzeniu nowinek technologicznych, mogą być uważane za niezwykłe osiągnięcia współczesnej inżynierii.

Profesjonalne drony XXI wieku a ich właściwości

Właściwości współczesnych dronów tak naprawdę są nie do przecenienia. Wyróżnia je nie tylko wyjątkowa sprawność i precyzja działania, ale także poziom wyposażenia. Profesjonalne drony posiadają bowiem tak zwany gimbal. Jakie są jego zalety? Wyposażenie tego typu decyduje o tym, że wykonywane przez drona ujęcia nie wykazują żadnych oznak ani przechyłów, ani tym bardziej drgań. Obraz z koptera jest dzięki temu idealnej jakości, co może sprawiać radość posiadaczowi drona.

Urządzenia zwane wielowirnikowcami mają wbudowane systemy, które z jednej strony są odpowiedzialne za przebieg lotu, z drugiej natomiast sprawiają, że jest on całkowicie bezpieczny. Zasługą GPS-a jest chociażby to, że dron, nawet wówczas, gdy wieje silny wiatr, bez interwencji operatora potrafi utrzymać wyznaczoną, stałą pozycję w powietrzu.

Zastosowanie w profesjonalnych dronach systemu FPV (First Person View) daje możliwość podejrzenia w rzeczywistym czasie obrazu z drona. Co to oznacza? Jest to bardzo ważne w przypadku wykonywania zdjęć lub nagrywania materiału video, ponieważ od razu wiadomo, jaka jest ich jakość i czy nie wymagają one koniecznej korekty (retuszu).

Współczesne drony zostały wyposażone w system Return Home. Jest on niezwykle przydatny przede wszystkim w sytuacjach, gdy bezzałogowy statek powietrzny straci kontakt z osobą, która kontroluje jego lot. Nawet wtedy nie może dojść do nieprzewidzianego zdarzenia, ponieważ dron samodzielnie powróci na miejsce startu, kierując się wyznaczoną trasą. Jest to możliwe dzięki ustalonym wcześniej parametrom dla autonomicznego lotu.

Czy istnieje możliwość, żeby dron dotrzymywał towarzystwa jego posiadaczowi, gdy przemieszcza się on na przykład na rowerze? Tak, jest to możliwe dzięki systemowi Follow me. Co więcej, dron nie tylko będzie poruszał się wraz z właścicielem, ale także będzie go fotografom lub nagrywał, w zależności od tego, jakie czynności zostaną wcześniej ustawione. Dzięki zdalnemu odczytowi danych (telemetrii) można poza tym śledzić szereg potrzebnych informacji dotyczących chociażby liczby satelitów GPS, rzeczywistego i pozostałego czasu lotu, wskaźnika naładowania baterii, mocy sygnału, ilość pamięci na karcie SD, wysokości i prędkości wznoszenia, prędkości opadania, odległości od operatora bądź przebiegu trasy na mapie Google.

Zastosowana w dronach innowacyjna technologia jest niezwykle funkcjonalna. Z jednej strony zapewnia sprawne operowanie nimi, z drugiej natomiast sprawia, że ryzyko niepożądanych zdarzeń zostało ograniczone do minimum.

Niepowtarzalne wersje dronów dla dzieci

Co to jest Parrot Rolling Spider? Ten pochodzący z języka angielskiego termin w swobodnym tłumaczeniu oznacza po prostu toczącego się pająka. Może on być potraktowany i jako zabawka, i jako gadżet, jednak, niezależnie od podejścia do pająka, jest on niewątpliwie miniaturową formą drona. Dlaczego?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. Pająk (wystarczy go energicznie rzucić) pełza po ścianach i suficie, wykonuje różnorodne akrobacje, długo utrzymując się na podłożu. W wyniku wykorzystania bardziej zaawansowanej technologii pająk za pomocą Bluetooth Smart będzie łączył się ze smartfonem. Może być poza tym kierowany dzięki autopilotowi. Czegóż pragnąć więcej? Zabawka dron zapewnia doskonałą rozrywkę i sprawia dużo radości, a współczesne statki powietrzne budzą ogromne zainteresowanie, ponieważ rozwijają wyobraźnię, uczą precyzji i stanowią doskonały przykład tego, że fakt, jak zostanie wykorzystany, coraz bardziej wykracza poza wyobrażenia producentów.

Czy można łowić ryby za pomocą drona?

W tym celu muszą być spełnione tylko dwa warunki. Trzeba być właścicielem drona i miłośnikiem wędkarstwa.

Drony dają  wszechstronne możliwości zastosowania, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z profesjonalnym dronem czy z jego miniaturą. Tak naprawdę sposób jego wykorzystania zależy przede wszystkim od pomysłowości posiadacza drona.

W XXI wieku, co wiele osób może nie tylko zdziwić, ale także zaskoczyć, można łowić ryby za pomocą tych zdalnie sterowanych urządzeń. Jak to zrobić? Po prostu. Dron w takim przypadku zastępuje wędkę, ponieważ to do niego właśnie można przyczepić żyłkę wędkarską, umieszczając jednocześnie na jej końcu przynętę. Okazało się, że rybom było to zupełnie obojętne, czy za tym przemieszczającym się przysmakiem podąża człowiek. Zaczęły brać, a przecież tylko o to chodzi w wędkarstwie.

Drony XXI wieku to urządzenia niezwykłe, w których najważniejszą rolę odgrywa technologia. To dzięki niej z jednej strony osiągają one nieprzeciętne parametry, z drugiej natomiast wykazują rewelacyjne wręcz właściwości. Współczesne, zdalnie sterowane statki powietrzne są w większości przypadków traktowane jako doskonałej jakości gadżety, a co za tym idzie, zostały pozbawione swoich militarnych korzeni.

Drony w XXI wieku – od profesjonalnych po wersje miniaturowe dla dzieci
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page
CREATED