zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Czy istnieją inwestycje bez ryzyka?

Kiedy już uda nam się zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze lub uzyskamy niespodziewany zastrzyk gotówki, zastanawiamy się, w jaki sposób ją wykorzystać. Może lokata w banku? Może zakup nieruchomości? Może rozpoczęcie działalności?

Możliwości jest bardzo dużo, jednak nie chcemy ryzykować, ponieważ utrata każdej kwoty – niezależnie od jej wysokości – byłaby bolesna. Lepiej nastawić się na mniejszy, ale za to bezpieczniejszy zysk. Warto jednak pamiętać, żeby do inwestowania z jednej strony podchodzić z dystansem, z drugiej natomiast zachować maksymalną rozwagę. Tylko w takim przypadku mamy szansę na inwestycje bez ryzyka.

Nie ulega wątpliwości, że trzeba działać rozważnie, z pełną odpowiedzialnością i w rozsądny sposób wybrać rodzaj inwestycji, tak, aby kapitał nie tylko nie przepadł, ale także przynosił jak najlepsze zyski. Warto jednocześnie podjąć decyzję, na jaki okres chcemy zainwestować zgromadzone środki, ponieważ również od tego zależy wybór opcji.

Banki

Ryzyko praktycznie żadne, ale też zyski niewielkie, wynikające z niskiego oprocentowania nie tylko lokat, ale także kont oszczędnościowych czy polis lokacyjnych. Zaleta takiej inwestycji polega na tym, że tak naprawdę nie trzeba się angażować, ponieważ tego typu inwestycje bez ryzyka nie wymagają śledzenia.

O jednej rzeczy warto jednak pamiętać. Chodzi o termin zakończenia na przykład lokaty. Trzeba tego dopilnować, gdyż w przeciwnym wypadku odsetki będą naliczane według dużo niższej stopy procentowej. Nie zapominajmy poza tym, że zyski z lokat czy innych produktów będą pomniejszone o dziewiętnastoprocentowy podatek Belki.

Czy istnieją alternatywne, pozabankowe możliwości inwestowania bez ryzyka?

Oczywiście. Do najbardziej bezpiecznych inwestycji bez ryzyka można zaliczyć lokowanie pieniędzy w różnych wartościowych przedmiotach, które na przestrzeni dziejów nigdy nie traciły swojej atrakcyjności. Możliwości wyboru jest w tym przypadku bardzo dużo. Należy z jednej strony kierować się upodobaniami, z drugiej natomiast przyjąć założenie, że będziemy inwestowali w to, co uda się bezpiecznie przechować.

Możemy zainteresować się dziełami sztuki, zabytkowymi samochodami, winami, eksponatami muzealnymi, wiecznymi piórami, rzadkimi monetami, niebanalnymi egzemplarzami kolekcjonerskimi, wyrobami ze złota czy chociażby srebrną biżuterią. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości.

Jeżeli nie chcemy stracić swojego kapitału, unikajmy inwestowania w produkty giełdowe. Rewelacyjnie wyglądają propozycje zysków i to prawda, że są kuszące, jednak nie zawsze pewne. Nikt, nigdy nie da nam gwarancji, że osiągniemy jakiekolwiek korzyści, a co więcej, możemy stracić także kapitał. Inwestycje bez ryzyka (niezależnie od tego, czy dotyczą drobnych „ciułaczy” czy zamożnych przedsiębiorców) muszą być bezpieczne, toteż – zgodnie z nazwą – nie powinny, a wręcz nie mogą prowadzić do przeżywania lęków. Przeciwnie. Muszą przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo i spokojny sen. Zapewnimy to sobie, unikając nieprzemyślanych, pochopnych decyzji.

Czy istnieją inwestycje bez ryzyka?
4.6 (92%) 5 votes

Tagi:

Story Page