• Drukuj
zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Konto bankowe dla młodzieży

konto bankowe dla młodzieży

Konto dla dziecka jest w istocie pierwszym rachunkiem bankowym, jakie zakładamy. Niektórzy rodzice myślą o tym tuż po pojawieniu się nowego członka rodziny, inni podejmują ten krok w momencie, gdy ich latorośl chodzi już do szkoły. Tak naprawdę nie ma określonego momentu, w którym należy to uczynić, niemniej jednak, prawdą jest, że im szybciej założymy konto bankowe dla dziecka, tym więcej zabezpieczymy środków na przyszłość.

Zanim założysz konto bankowe dla dziecka

Na początek rozróżnijmy dwa rodzaje kont dedykowanych dzieciom. Pierwsze to tradycyjne konta oszczędnościowe i te możemy założyć praktycznie w każdym momencie. Drugi rodzaj to konta bankowe dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia.

Idąc z duchem czasu i wymaganiami współczesności, konto dla młodzieży stało się swego rodzaju standardem. W tym zakresie rodzice mogą wybrać konto prepaid lub standardowe. Konto bankowe przedpłacone to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy w ten sposób chcą oddawać do dyspozycji latorośli kieszonkowe. Prosta formuła uczy młodego człowieka zarządzania finansami i poruszania się po świecie bankowych meandrów.

Konto oszczędnościowe jest natomiast formą zabezpieczenia finansów małego człowieka. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku (12-13 lat) może ono zostać zmienione w tzw. konto pierwsze dla dziecka.

Szczegóły warte uwagi

Wielką zaletą kont bankowych dla dzieci i młodzieży są warunki ich prowadzenia. Pozbawione wysokich opłat — w większości darmowe – w swoim regulaminie nie posiadają specjalnych warunków, jakie należy spełnić do ich uruchomienia.

Podstawą do wybrania idealnego konta bankowego dla naszego dziecka powinno być kilka istotnych elementów. Należą do nich:

– koszty prowadzenia konta;

– koszty ewentualnej karty do bankomatu — przejrzysta i prosta w obsłudze platforma internetowa;

– możliwość ustawienia limitów transakcji każdego rodzaju;

– dostępność do pieniędzy (rozbudowana i darmowa sieć bankomatów, bankowość internetowa i aplikacje mobilne)

– bonusy, rabaty i oferty specjalne.

Wybraliśmy konto — co dalej?

Wnikliwa analiza kont bankowych jest absolutną podstawą, dzięki której wybór staje się oczywisty. Jednak dla wielu osób porównywanie kolejnych ofert może wydawać się nieczytelne i przypominać przysłowiowe poszukiwanie igły w stogu siana. Pomocnym okażą się różnego rodzaju rankingi kont bankowych dla dzieci i młodzieży, dostępne na wielu stronach internetowych. W czytelnych tabelach specjaliści zestawiają ze sobą najważniejsze czynniki, nie pomijając wartych uwagi bonusów. To jeden z najprostszych, najszybszych i pewnych sposobów na wyłonienie tego najwłaściwszego konta. Pamiętajmy, że nie zawsze to, co dla innych jest idealne, będzie takim także dla nas, dlatego do wyboru podchodźmy indywidualnie, biorąc pod uwagę nasze własne oczekiwania i preferencje.

Po wyborze konta możemy przystąpić do jego założenia. Znakomita większość banków umożliwia otworzenie rachunku przez Internet, aczkolwiek konieczna jest weryfikacja dokumentów. W tym miejscu możemy się spotkać albo z opcją kuriera, który przywiezie nam przygotowaną umowę i regulamin do domu, albo też z koniecznością wizyty w oddziale banku. Musimy pamiętać, by przygotować dokument tożsamości rodzica lub opiekuna prawnego, a także legitymację szkolną dziecka. Jeśli nasza pociecha nie chodzi jeszcze do szkoły, a my zakładamy pierwsze konto oszczędnościowe dla dziecka z możliwością późniejszego przekształcenia go na konto dla młodzieży, musimy posiadać akt urodzenia dziecka.

Dobre połączenia, korzyści warte uwagi

Dla wielu rodziców wybór konta bankowego dla dziecka jest połączony z bankiem, w którym oni sami posiadają swoje konta rozliczeniowe. To rozwiązanie skądinąd bardzo wygodne i najczęściej korzystne — o ile nasz bank rzeczywiście oferuje nam dobre i konkurencyjne warunki.

W takim przypadku założenie konta jest niejako powiązane z kontem rodziców i tak samo jest otwierane. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko większa i sprawniejsza kontrola nad rachunkiem dziecka, ale i o wiele szybsza realizacja wewnętrznych przelewów. Środki natychmiast zostają przekazane na drugie konto.

Zaznaczmy, że konto bankowe dla dziecka najczęściej nie wiąże się z opłatami, a jeśli już to na bardzo niskim poziomie. Karta do konta kosztuje niewiele, a ponadto, samo posiadanie takiego konta wiąże się z wieloma udogodnieniami. Możemy spotkać się ze zniżkami do szkół językowych, kina czy na basen.

Zakładając konto bankowe dla dziecka, pamiętajmy o ubezpieczeniu. W świetle prawa, jeśli nasza karta bankomatowa wpadnie w niepowołane ręce, bank zabezpiecza finanse powyżej 150 euro. Trudno się jednak spodziewać, że w posiadaniu naszego dziecka będzie aż taka suma, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kradzieży, które zabezpieczy także niższe kwoty.

Odpowiedzialna decyzja z przyszłością

Kilkanaście lat temu konto bankowe dla dzieci i młodzieży było ofertą raczkującą, która w klientach wzbudzała wiele różnych emocji. Najczęściej uważano to za coś niepotrzebnego. Na całe szczęście postrzeganie finansów w kontekście nastolatków całkowicie się zmieniło, a posiadanie konta stało się absolutnym standardem.

Konto bankowe dla młodzieży
5 (100%) 1 vote

Tagi:

Story Page
CREATED