zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Koszty nowych sprzętów komputerowych – dlaczego tak wysokie?

sprzęt komputerowy

Nie każdy jest specjalistą, i nie wszyscy ukończyli informatykę, a jednak zdecydowana większość użytkowników, niezależnie od stopnia zaawansowania, pragnie posługiwać się komputem nie tylko w pracy, ale także w domu. Zakup sprzętu komputerowego wiąże się z dużymi wydatkami, jednak ich wysokość jest spowodowana wieloma czynnikami.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jesteśmy – w dziedzinie komputeryzacji kompletnymi laikami – a przecież nie sposób we współczesnym świecie wyobrazić sobie funkcjonowania bez posiadania komputera w domu. Pragniemy więc kupić nowy sprzęt komputerowy i tak naprawdę, nie wiemy, od czego zacząć. Rzecz jasna potrzebujemy pomocy fachowca, jednak dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, za jakie części sprzętu komputerowego warto, wręcz trzeba zapłacić więcej, a które nie mają decydującego wpływu na jakość pracy komputera.

Sprzęt komputerowy a koszty zakupu

Jeżeli chcemy kupić dobry, nowoczesny sprzęt komputerowy, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Jednym z najważniejszych elementów niezbędnych w komputerze jest dysk twardy. Kupując sprzęt komputerowy należy brać pod uwagę przede wszystkim jego parametry techniczne. Co więcej, wcale nie musimy wybierać takiego typu, który zamontował producent. Jeżeli nie odpowiadają nam parametry, możemy po prostu kupić poszczególne części w najlepszej klasie i poprosić o złożenie komputera. Możliwości wyboru są ogromne i dotyczą nie tylko dysków twardych.

Czym różni się hardware od software’u?

Trzeba jednak wiedzieć, że należy oddzielać tak zwany  hardware od software’u. Czym różni się hardware od software’u? Różnica jest plus minus taka, jak pomiędzy bułką a tym, co do niej dodamy, żeby była smaczniejsza. Hardware to po prostu sprzęt komputerowy

sensu stricte, natomiast software to oprogramowanie komputera. Z uwagi na to, że niektóre urządzenia posiadają własne oprogramowanie, trudno zachować ścisły podział na części komputerowe oraz oprogramowanie.

W odniesieniu do takich urządzeń (np. karty graficzne, płyty główne, sterowniki do drukarek, znajdujące się w pamięci komputera) używa się określenia firmware. Do sprzętu komputerowego zalicza się przede wszystkim dysk twardy, procesor, pamięć komputerową, monitor, mysz komputerową czy klawiaturę. Wszystkie części mogą być niejako przynależne do danego rodzaju komputera, jednak istnieje także możliwość nabycia ich oddzielnie

Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt komputerowy?

Nie narzekajmy na wysokie koszty. Wiadomo przecież, że sprzętu komputerowego nie kupuje się każdego roku. Warto jednak mieć na uwadze, że im lepsza będzie jego jakość w momencie zakupu, tym wolniej straci on na wartości. Technologia komputerowa to zjawisko galopujące. To, co dziś jest najwyższej klasy, za kilka tygodni może okazać się sprzętem wypieranym przez nowsze technologie, przez o wiele bardziej innowacyjne i bardziej funkcjonalne rozwiązania.

Wysokie koszty? Muszą być wysokie, jeżeli komputer ma być sprawny, wydajny, szybki, bezawaryjny. Jeżeli przez wiele miesięcy chcemy go po prostu włączać i użytkować, to najpierw musimy w niego zainwestować. To prawda. Można kupić tańszy sprzęt komputerowy, tylko rodzi się pytanie, po co, w jakim celu, bo przecież nie do ozdoby, żeby jedynie nazywało się, że mamy sprzęt komputerowy. Inżynierowie potrzebują sprzętu komputerowego wysokiej klasy, a należałoby mieć poza tym świadomość, że nie każda gra pójdzie na komputerze niskiej jakości.

O cenie sprzętu komputerowego decydują przede wszystkim jego parametry, co oczywiście przekłada się na jakość pracy komputera, jego wydajność oraz wytrzymałość. Dobrze byłoby ustalić, do jakich celów będzie on przede wszystkim wykorzystywany, ponieważ od jego przeznaczenia zależy dobór sprzęt komputerowego. O ile inżynier lub grafik największą wagę będzie przywiązywał do parametrów procesora (sześciordzeniowy w niektórych przypadkach będzie wystarczający), o tyle dla rozmiłowanej w grach osoby najważniejsza może okazać się wydajność karty graficznej.

Wynika z tego niezbicie, iż ogólna wydajność komputera nie powinna mieć decydującego wpływu na podejmowanie decyzji dotyczącej zakupu urządzenia. Trzeba także zwracać uwagę na wydajność podzespołów i zakładać, że niewątpliwie im będzie ona wyższa, tym większe koszty będziemy musieli ponieść.

Nie płaćmy jednak za logo bądź nazwę. Zarówno dla specjalistów, jak i dla osób korzystających z komputera w innych celach ogromne znaczenie ma fakt, aby wszystkie podzespoły współpracowały ze sobą. Cóż przyjdzie z wysokich parametrów, jeśli pozostałe elementy uniemożliwią działanie podzespołów.

Wybierając się do sklepu komputerowego, poczytajmy po prostu o sprzęcie, żebyśmy mieli chociaż ogólną orientację, co tak naprawdę jest ważne. Współczesny sprzęt komputerowy to urządzenia coraz nowszej generacji. Zastosowana do ich produkcji innowacyjna technologia sprawia, że mamy do czynienia z urządzeniami najwyższej jakości i klasy. Prowadzi jednocześnie do tego, że nawet komputery pierwszej dekady XXI wieku można w większości przypadków uznać za przeżytek.

Koszty nowych sprzętów komputerowych – dlaczego tak wysokie?
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page