• Drukuj
zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Najlepszy kredyt hipoteczny

Marzenie o własnym domu lub mieszkaniu wydaje się coraz częściej realizowanym. Oczywiście, nie kupujemy nieruchomości za zaoszczędzoną gotówkę, a jeśli już to dzieje się to w sporadycznych przypadkach. Zdecydowana większość Polaków kupuje mieszkania na kredyt. Przybliżymy jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny i na co zwrócić szczególną uwagę.

Związani na lata

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to nie tylko spełnienie marzeń, ale przede wszystkim zobowiązanie na lata, dlatego oczywiste jest, że zanim zdecydujemy się na konkretny bank należy dokonać szczegółowej analizy. Ta z kolei nie może opierać się na rekomendacjach przyjaciół czy rodziny. Miejmy na uwadze, że to, co jest doskonałe dla innych, nam niekoniecznie musi odpowiadać.

Pierwszym kryterium, jakie podlega naszej ocenie, jest oczywiście oprocentowanie. Słusznie szukamy najniższego, aczkolwiek musimy wiedzieć, że na przestrzeni lat to może ulec zmianie i znacznie się podwyższyć. To jedno z zagrożeń, które trzeba koniecznie wziąć pod uwagę. Poza tym – jak wskazują eksperci – często jest ono jedynie swego rodzaju reklamą, wiele banków rekompensuje je sobie w postaci słusznych cenowo prowizji i innych opłat. Żeby zobaczyć ile naprawdę będziemy dłużni bankowi, sprawdzamy RRSO, czyli rzeczywisty koszt kredytu, a także analizujemy i porównujemy warunki udzielania, ewentualnej możliwości zawieszenia rat, czy dodatkowych bonusów.

Okres kredytowania i zdolność kredytobiorcy

Panuje przekonanie, że im dłuższy okres kredytowania, tym większe bezpieczeństwo finansowe domowego budżetu. Niestety, życie pokazuje, że to fałsz, którego lepiej unikać. Dłuższy czas oznacza bowiem większe koszta, a tym samym mocniejsze wnikanie do naszego portfela. Musimy pamiętać, że zakup i wyposażenie własnego lokum nie kończy listy wydatków. Bieżące koszty eksploatacji wpisują się w ogólne rachunki. Ponadto nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za piętnaście lat nasza sytuacja materialna nie ulegnie zmianie, czy nadal będziemy mieli stałe dochody. Słowem, jest więcej niewiadomych, które odbierają poczucie stabilizacji.

Zdolność kredytowa jest analizowana na podstawie bieżących danych i jedynie prognozowana na przyszłość. Zwiększenie jej poprzez znalezienie dodatkowego źródła dochodu jest pomysłem, który powinien towarzyszyć kredytobiorcy przez cały czas spłaty kredytu hipotecznego. Pamiętajmy także o tym, żeby przed dokonaniem wyboru kredytu hipotecznego sięgnąć do kalkulatora kredytowego online, lub wybrać się do doradcy finansowego, który zupełnie inaczej spojrzy na nasze dochody i wskaże najbardziej trudne miejsca. Idealnie, jeśli zadbamy o solidny wkład własny oraz dobrze oszacujemy ilość potrzebnych środków.

Najlepszy kredyt hipoteczny
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page