• Drukuj
zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Nowe mieszkanie vs. używane

Jedną z pierwszych decyzji, która jest podejmowana przez przyszłych nabywców przy szukaniu mieszkania do kupienia, jest wybór między rynkiem pierwotnym oraz wtórnym- mieszkaniem używanym lub nowym, prosto od dewelopera.. Mieszkania z jednego i drugiego rynku mają swoje wady i zalety, którym warto się przyjrzeć.

KOSZTY, CENA

     Cena mieszkania jest niewątpliwie najważniejszym elementem, wpływającym na podjęcie decyzji o kupnie mieszkania.Generalizując, mieszkania starsze są z pewnością tańsze. Właściwie za tą samą kwotę można kupić nawet mieszkanie o kilka metrów kwadratowych większe.Jednak analizując możliwe koszty należy zwrócić uwagę również na pozostałe koszty, inne niż jedynie cena mieszkania. Kupując mieszkanie używane należy doliczyć do niego koszt remontu czy urządzania wnętrza, jednak  na rynku wtórnym przeważnie występują lokale, do których można się od razu wprowadzić.

Kupując jednak mieszkanie od dewelopera należy liczyć się ze sporym kosztem urządzania, który oscyluje nawet w granicach tysiąca złotych za metr kwadratowy. Oczywiście górną granicę kosztów ustala sobie nabywca, jednak przy zakupie mieszkania od dewelopera należy pamiętać, że zapłacenie deweloperowi za lokal, to nie jedyne wydatki.

MIEJSCE POŁOŻENIA

     Warto zauważyć, że deweloperzy budują zazwyczaj swoje inwestycje w dzielnicach bardziej odległych od centrum miasta (przede wszystkim przez wzgląd na cenę działek i ich dostępność). Najbardziej atrakcyjne miejsca są już dawno zabudowane. W związku z tym, chcąc mieszkać w ścisłym centrum miasta większy wybór istnieje z pewnością na rynku wtórym, używanych mieszkań.

INFRASTRUKTURA

     Zaletą używanego mieszkania jest także z pewnością otaczająca je infrastruktura. Nowym osiedlom bardzo często brakuje brakuje  przedszkoli czy sklepów,ale także zieleni, wieloletniej roślinności. Ponadto, zaletą starego budownictwa jest przestrzeń między budynkami. Nowe bloki, osiedla, buduje się niestety niezwykle blisko siebie, co nie tylko utrudnia dostęp promieni słonecznych jak także zabiera lub w znacznym stopniu ogranicza prywatność.

CZAS REALIZACJI

     Nabywcy, którzy przywiązują wagę do czasu realizacji mieszkania powinny raczej zrezygnować z rynku pierwotnego, ponieważ na nowe mieszkanie od dewelopera trzeba czekać. Czasami czas potrzebny do skończenia mieszkania to nawet kilka lat. Choć istnieje rzadka sytuacją, kiedy deweloper oferuje mieszkanie tzw. „pod klucz”, które jest gotowe i do którego można się od razu wprowadzać.

     Natomiast na rynku wtórnym nie jest trudno o mieszkanie w którym można od razu zamieszkać. W tym przypadku bowiem,jedynym czynnikiem powodującym opóźnienie jest po prostu wyprowadzka dotychczasowych właścicieli.Gdy mieszkanie jest w dobrym stanie można właściwie od razu się wprowadzać.

NIEZALEŻNOŚĆ

    Kupno nowego mieszkania ma niepodważalną zaletę, która jest prawdopodobnie rozstrzygająca przy decydowaniu się na rodzaj mieszkania a mianowicie fakt, iż można je urządzić oraz wyposażyć całkowicie wg własnych potrzeb, gustów czy pomysłów, realizując swoje marzenia. Co więcej, nowe materiały budowlane są zazwyczaj lepszej jakości od tych, z których kiedyś budowano, mają również lepsze właściwości cieplne. Nowoczesne lokale są także często lepiej zaprojektowane – posiadają garderoby, większe okna itd.

GWARANCJA

     Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, od dewelopera można liczyć fakt, że potencjalne wady budynku czy nawet samego mieszkania zostaną zreperowane w ramach gwarancji przez dewelopera a nie we własnym, jak to ma miejsce przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym.

Nowe mieszkanie vs. używane
5 (100%) 1 vote

Tagi: , ,

Story Page
CREATED