• Drukuj
zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Testowanie aplikacji mobilnych

Testowanie aplikacji mobilnych

Przed wprowadzeniem aplikacji na rynek i przekazaniem jej w ręce użytkowników warto poddać ją testom. W ten sposób ewentualne błędy, które wykryjemy, nie zrażą potencjalnych użytkowników naszego produktu. Dodatkowo uzyskamy możliwość analizy naszej aplikacji na każdym etapie jej rozwoju. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistami, którzy dokonają profesjonalnej analizy i pomogą nam w procesie dążenia do założonych celów lub też ułatwią poprawę istniejącego już systemu. Firmy specjalizujące się w testowaniu aplikacji oferują przeprowadzanie testów dostosowane do naszych potrzeb. Do wyboru mamy kilka kategorii analiz.

Testy wydajnościowe

Jeśli strona ma problemy z ładowaniem, ładuje się zbyt wolno lub wcale, co może między innymi wynikać dużego ruchu na stronie, konieczne jest przeprowadzenie testów wydajnościowych. Wolne ładowanie się aplikacji to jedna z najczęstszych przyczyn utraty użytkowników. Testowanie aplikacji w aspekcie ich wydajności możemy podzielić na testy wydajnościowe, przeciążeniowe i obciążeniowe. Testy wydajnościowe badają czas odpowiedzi i pozwalają wychwycić elementy o mniejszej wydajności. Badanie przeciążenia polega na upozorowaniu sytuacji obecności zbyt wielu użytkowników na stronie. Stanowi to sprawdzenie sytuacji ekstremalnych – projektowanie aplikacji mobilnych wymaga przygotowanie systemu na pojawienie się możliwych błędów. W przypadku zbyt dużego przeciążenia może na przykład dojść do utraty danych. Testowanie aplikacji ma temu zapobiec. Trzeci rodzaj testu to próby obciążeniowe. Pomagają badać działanie aplikacji przy stale rosnącym obciążeniu.

Testy funkcjonalne

Testowanie aplikacji pod kątem funkcjonalnym przeprowadzane jest przez osoby, które nie mają dostępu do kodu aplikacji ani nie uczestniczyły w projektowaniu aplikacji. Ten rodzaj testowania bada zewnętrzne działanie oprogramowania. Pomaga sprawdzić, w jaki sposób użytkownik porusza się po systemie, a zwłaszcza to, czy ruch ten jest swobodny. Dzięki temu można też dowiedzieć się, ile czasu zajmuje użytkownikowi opanowanie naszej aplikacji. Badane jest w ten sposób GUI, obejmujące przedstawianie informacji oraz interakcje między użytkownikiem a systemem. Testowanie funkcjonalne umożliwia wykluczenie błędów już na wczesnym etapie i zmniejsza tym samym koszty, jakie pochłania projektowanie aplikacji mobilnych.

Zatrudnij testerów

Testowanie aplikacji przeprowadzane jest przez zespół profesjonalnych i wykwalifikowanych testerów, którzy korzystają z najlepszych narzędzi. Dysponują specjalnymi laboratoriami wyposażonymi w smartfony i komputery z różnego rodzaju systemami oraz przeglądarkami. Urządzenia różnią się rozdzielczościami, typami procesorów czy ilością pamięci, ponieważ projektowanie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem tylko jednego lub kilku z nich może nie pokazać wszystkich możliwych zastosowań tworzonego programu. Oferują również testy zautomatyzowane – pomagają one zaoszczędzić czas przy dużej liczbie przeprowadzanych testów. Wszystko to pozwala przewidzieć, w jaki sposób aplikacja sprawdzi się, kiedy w tym samym czasie będzie z niej korzystało wielu użytkowników.

Sprawdź: Testowanie aplikacji – SII

Rodzaje aplikacji

Sprawdzanie aplikacji internetowych to nie to samo, co testowanie aplikacji mobilnych. Istotna jest również platforma, na której będzie rozpowszechniana usługa, spośród których najbardziej znane to Google Play i Apple App Store. Warto brać pod uwagę sposób działania sklepów z  aplikacjami i uwzględnić na przykład czas oczekiwania na akceptację naszego programu, dzięki czemu uda się wprowadzić aplikację w założonym wcześniej terminie.

Testowanie aplikacji mobilnych
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page