zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Na co uważać przy zakupie mieszkania od dewelopera

zakup mieszkania od developera

Kupno mieszkania jest z pewnością jedną z  największych inwestycji w życiu. Warto więc przed podpisaniem umowy z deweloperem dobrze zastanowić się a nawet skorzystać z porady prawniczej i sprawdzić umowę w celu uniknięcia negatywnych skutków prawnych.

DEWELOPER

     Przy zakupie mieszkania od dewelopera warto zacząć od sprawdzenia jego wcześniejszych realizacji i ustalenia, kiedy zostały zakończone budowy, czy deweloper zmieścił się w terminie. Warto także odwiedzić inwestycje, ponieważ spora liczba pustych mieszkań a także niedbale wykończony teren dookoła budynków są sygnałami, że deweloper może mieć również problem z realizacją kolejnych nieruchomości.

HIPOTEKA

     Równie ważne jak sprawdzenie dewelopera jest sprawdzenie księgi wieczystej w sądzie rejonowym a także planów zagospodarowania przestrzennego przyszłego mieszkania. Wówczas może się okazać, że wspaniały widok zza okna zostanie za kilka lat przesłonięty biurowcem czy hipermarketem, a na przykład w odległości 40 metrów została zaplanowana ruchliwa obwodnica, którą będą jeździły tiry.

CENA

     Porównując różne oferty deweloperów warto również wnikliwie przeanalizować proponowane ceny oraz bonusy. Należy pamiętać, że na rynku z nieruchomościami panuje wyjątkowo mocna konkurencja, zwłaszcza gdy w jednej okolicy, buduje kilku deweloperów. W związku z tym zdarzają się oferty wyjątkowo promocyjne, kuszące klientów tańszymi czy nawet bezpłatnymi miejscami parkingowymi czy piwniczkami. Jednak po przeanalizowaniu tego typu ofert, może się okazać, że w rzeczywistości taka promocja sporo kosztuje, bowiem deweloper zawarł liczne koszty ukryte, o których klient został powiadomiony już po fakcie podpisania umowy.

SZCZEGÓŁY

     Warto zatroszczyć się również o elementy dotyczące samego wykończenia już mieszkania. I tak na przykład załącznik z wyraźnie rozrysowanymi schematami instalacji elektrycznej czy gazowej a także przyłączy wodnych oraz kanalizacyjnych nie tylko umożliwi kontrolowanie wykonanej pracy przez dewelopera, ale także ułatwi późniejsze potencjalne naprawy czy remonty.

OCHRONA KLIENTA

     Kupno nowego mieszkania, które jest w trakcie budowy wiąże się ze strachem, ponieważ nie wiadomo czy deweloper nie zbankrutuje przed skończeniem budowy i przekazaniem właścicielom prawa własności.Taka sytuacja oznaczała dla kupującego pozostanie z długami w dodatku bez mieszkania. Jednak prawo polskie od dwóch lat zapewnią większą ochronę nabywcom, w ustawie deweloperskiej, poprzez fakt przekazania pieniędzy z baku, który udziela kredyt hipoteczny nie deweloperowi lecz na osobny rachunek, zarządzany przez bank. W związku z tym pieniądze są przelewane  deweloperowi tylko pod warunkiem wybudowania nieruchomości przeniesienia prawa własności na nabywców.

PIENIĄDZE, PIENIĄDZE…

     Warto także pamiętać, iż zakup mieszkania od dewelopera jest dopiero początkiem ponoszenia wydatków. Mieszkanie trzeba przecież jeszcze wykończyć oraz urządzić, co z pewnością będzie sporo kosztowało. Koszt z jakim trzeba się dodatkowo liczyć przy wykańczaniu mieszkania od dewelopera to nawet tysiąc złotych za metr kwadratowy, dlatego lepiej mieć przygotowaną gotówkę.

Na co uważać przy zakupie mieszkania od dewelopera
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page
CREATED