zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

VR – jak działa rzeczywistość virtualna?

VR

Rzeczywistość wirtualna w ostatnich latach staje się tematem, który wzbudza coraz większe zainteresowanie. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że dość często pojawi się pytanie o to czym tak naprawdę jest ta rzeczywistość i jak działa. To bardzo istotna kwestia, na którą wiele osób zwraca uwagę, ponieważ jak się okazuje możliwości jakie niesie za sobą rzeczywistość wirtualna.

 

Czym jest VR?

Rzeczywistość wirtualna to mówiąc w ogólny sposób obraz sztucznej rzeczywistości, który będzie tworzony z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Rozwiązanie to będzie polegało na kreowaniu wizji komputerowej, w ramach której prezentowane są przedmioty, przestrzeń i zdarzeń. Jeśli chodzi o rzeczywistość wirtualną na uwagę zasługuje fakt, że te elementy jakie będą prezentowane mogą pochodzić albo ze świata realnego i wtedy występują w formie komputerowej symulacji albo też mają formę świata zupełnie fikcyjnego i wtedy można mówić o grach komputerowych typu science – fiction.

 

Technologia wykorzystywana w ramach VR

Obecnie w ramach rzeczywistości wirtualnej wykorzystywane są nowoczesne technologie, które pozwalają na kreowanie obrazów i efektów akustycznych. To powszechnie wykorzystywane rozwiązanie, które sprawdza się najlepiej w praktyce. Jednocześnie w wirtualnej rzeczywistości technologia tak mocno posunęła się do przodu, że możliwe stają się także doznania dotykowe, zapachowe, a niekiedy także smakowe. Pojawiają się systemy, w ramach których wprowadzane są manipulatory, dzięki którym możliwe staje się doprowadzenie do interakcji między środowiskiem stymulowanym.

Rozwiązania jakie są wykorzystywane w ramach technologii VR to przede wszystkim specjalnie przygotowane urządzenia, które odpowiadają za odbieranie wszystkich bodźców jakie będą generowane przez systemy. Klasyczne rozwiązanie w przypadku którego można mówić o efektach wizualnych wiążą się oczywiście ze specjalnymi goglami VR i to prawdopodobnie pierwszy znany gadżet jeśli chodzi o wirtualną rzeczywistość. Oczywiście jeśli chodzi o efekty dźwiękowe to oczywiście będą one wynikać z słuchawek. Jeśli chodzi o inne układy to można już mówić o zdecydowanie bardziej rozbudowanych systemach, które mają odpowiadać za przekazywanie takich właśnie odczuć.

Wydaje się, że możliwości w zakresie technologii VR są ogromne i można się spodziewać, że systemy jakie obecnie będą się pojawiać stale będą się rozszerzać tak jak i jej zastosowanie. Poza grami, w których mieliśmy początki tego systemu obecnie stale rośnie jego zastosowanie w różnych dziedzinach.

Oceń ten post

Story Page
CREATED