zamknij
NOWOŚCI

„Kochane pieniążki przyślijcie rodzice”. Któż z nas nie pamięta tego p...czytaj więcej Samochód to nie luksus, ale konieczność, która usprawnia nasze życie i zdec...czytaj więcej Rynek najmu nieruchomości  w Polsce, w zestawieniu z pozostałymi krajami euro...czytaj więcej

Wkład własny w kredycie hipotecznym

wkład własny

Wiele mówi się o dobrym wyborze kredytu hipotecznego, wskazując na konieczność sprawdzenia wszystkich kosztów, a także rozważenia długości trwania spłaty. Nie mniej istotnym elementem tego długoterminowego kredytu jest wkład własny, zazwyczaj wymagany przez banki.

Czym jest wkład własny?

Wkład własny – jak sama nazwa wskazuje – jest pokryciem z własnych środków finansowych części zakupu nieruchomości. Innymi słowy, we wniosku kredytowym podajemy pełną sumę domu, mieszkania lub działki, ale wykazujemy także kwotę, którą pokryjemy z własnej kieszeni.

Na co wpływa wkład własny?

Kredyty hipoteczne są wymagającymi produktami finansowymi, które z natury rzeczy są obciążone wysokim ryzykiem. Wkład własny podnosi wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, a także istotnie wpływa na zdolność kredytową. Im wyższa część wkładu, tym lepszy profil klienta.

Czy wkład własny jest konieczny?

Według rekomendacji KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) na 2016 rok wkład własny klienta ubiegającego się o kredyt hipoteczny powinien wynosić co najmniej 15% całości kwoty. Zazwyczaj banki stosują się do tego wyznacznika, nie mniej można spotkać także odstępstwa od tej reguły. Bezspornie wkład własny jest wymagany przy walutowych kredytach mieszkaniowych, aczkolwiek te stanowią bardzo niewielką ofertę i są dedykowane klientom z bardzo zamożnym portfelem.

Optymalna czy stała stawka wkładu?

To pytanie pojawia się nader często, w odniesieniu do różnych wymagań banków. W niektórych wymaga się aż 20% udziału, a w innych wystarcza już jego 10%. Rzeczywiście, w tym zakresie banki mają pewną swobodę, aczkolwiek pamiętajmy, że wcześniej wspomniana rekomendacja mówi, że kredyt powinien stanowić do 85% wartości nieruchomości, tym samym wkład powinien wahać się pomiędzy 10% a maksymalnie 15%.

Mniej niż 10% – czy to możliwe?

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wniesienia wkładu własnego jest praktycznie niemożliwe. Można natomiast spotkać się z propozycją mniejszego niż 10% wkładu własnego, ale w takich przypadkach należy spełnić określone warunki. Wymaga się zabezpieczenia na koncie określonej sumy lub też ubezpieczenia wkładu czy zabezpieczenia posiadanych obligacji.

Dlaczego tak ważny jest wkład własny?

Wkład własny jest swego rodzaju zabezpieczeniem. Dla potencjalnego kredytobiorcy powinien więc być wypadową do dalszych działań. Rekomendacja S pozwala na oszacowanie, na jaką nieruchomość można sobie pozwolić, albo jaki wybrać okres spłaty czy raty.

Wkład własny w kredycie hipotecznym
5 (100%) 1 vote

Tagi: ,

Story Page